Myopati – Vak’alar –

Vak’a: MYOPATİ
F.K 32 yaşında genç bir hanım 20 sene önce myopati teşhisi konmuş.Son 4 yıldır;

1)Zıplayamıyor.
2)Parmak uçlarında yürüyemiyor.
3)3-10 basamaktan sonra merdiven çıkamıyor.
4)Elleriyle halı,kilim v.s silkeleyemiyor ve ağır bişey kaldıramıyor.
5)Sert bir düğmeyi açamıyor.

7 seneden beri tipik astım bronşiale hastalığı mevcut geceleri sıkışıyor,ev tozları dokunuyor.Tedavi için bir hastanede aşılar yaptırmış hiç istifade edememiş.
Ailede annede migren ,ağabeyi ve küçük kardeşinde dıstrophy musculaire proressive mevcut. Bize müracaat tarihi 1986 sonudur.
Tedavi programı musculaire progressive ve astım olarak birlikte hazırlandı ve uygulanmaya başlandı.
İlk 9. seans sonunda astım şikayetleri rahatladı 1,5 yıl myopati tedavisine devam edildi.Bu müddet sonunda (50 seans) hasta yapamadığı bütün vücut hareketlerine kavuştu.Halı silkeleyebiliyor,parmak uçlarında yürüyebiliyor,bacaklarını kaldırabiliyor,zıplayabiliyor.
Tüm bu bilgiler hastanın tedavi öncesi ve sonrasının hali video bantlarında arşivimizde mevcuttur.

Vak’a: 2 S.G MYOPATİ
1986 başında tedaviye alınan hasta 23 yaşında .
11 sene evvel beden eğitimi(jimnastik) derslerinde halsiz kalıyor ve diğer öğrencilere uyum sağlayamıyormuş.Koşamamaya ve merdiven çıkarken güçlük çekmeye başlamış.

1)Merdiven çıkarken yardıma ihtiyaç duyuyor.
2)Topukta yürüyemiyor.
3)Sırt üstü yatarken bacaklar düz olarak yukarı kalkamıyor.
4)Kollar yeterince kuvvetli değil.
5)İki ayak üzerinde sıçrayamıyor.
6)Göğüsler yeterince gelişmemiş ,hisleri zayıf.
Ailede başka hasta bilinmiyor.
E.M.G. raporunda charcot-mare-tooth hastalığı teşhisi yazılı.(Raporda motor neuron hastalığı teşhisi kaydı var).
Tedaviyi en iyi takip eden hastamız bu genç kız.Alınan neticeler çok iyi.Şu anda hiçbir noksan hareketi yok.Cinsel yönden de gelişti.Sıçrıyor bacaklarını kaldırıyor.Topukta yürüyor.Topuklardaki elektiriki potansiyel farkı düzeldi . E.M.G nin 1 sene sonraki tekrarında inanılmaz derecede düzelme var.Akupunkturla tedavi olduğunu kendisini takip eden resmi kurumlardaki hekimlerden saklıyor.Durumu ve konuşmaları video bantta kayıtlı.
Z.Y (P.M.D)
1985 yılında tedavisine başlandı.
Annesi,teyzesi ve teyzesinin çocuğunda aynı hastalık mevcuttu.Tedavi öncesi göz kapakları kapanmıyor ve gözü açık uyuyordu .Islık çalamıyordu .Sırt üstü yatarken her iki bacağını hvaya kaldıramıyordu.Sağ topuğu üzerine basamıyordu.Kolları yukarı kalkmıyordu. Tedavi sonrası ilerlemesi çok iyiydi.İlk seans sonrasında göz kapaklarını kapatabiliyordu.Şimdi daha önce yapamadığı tüm hareketleri yapabiliyor.Üniversiteden mezun oldu çalışmaya başladı.(öğretim görevlisi) O.U (P.M.D)
1986 Yılında tedavisine başlandığında 5 yaşında idi 1985 yılında merdiven çıkması zordu,zıplayamıyordu yanlış teşhis (Pes Planus) sonucunda İngiltere’ye götürülmüş ve E.M.G’Sİ yapılmış kısa bir süre sonrada ABD’de kesin tanısı konulmuş 15 aylık bir dönemde 50 seans Akupunktur ve kapalı sistem laser tedavisi sonrasında zıplayabiliyor,merdiven çıkıyor,bacaklarını kaldırabiliyordu.

2 Kardeşin Laboratuar Deneyi Kadar Enteresan Hikayesi;
30 Yaşında ve 18 senelik hasta bir genç ve beş yaş küçük 25 yaşında 15 senelik myopatili ikinci kardeş.
Büyük kardeş daha ağır,düşerse ayağa kalkamıyor, küçük kardeş zorlada olsa kalkıyor. İkisi beraber tedaviye başladılar ve birkaç seans sonra daha hafif olan küçük kardeş başka şehirde kazandığı okula gitti.Tedaviyi kesti.
Büyük kardeş tedaviye devam etti.2. yıl sonunda büyük kardeş iyileşti ve bir başka şehre çalışmaya gitti.
Küçük kardeş sandalyeye bağlanmıştı.