Uçak Fobisi

5 bin yıl önce Çin’de uygulanmaya başlayan akupunktur tedavisinde amaç bozulan vücut dengesinin düzeltilmesi.

Uçak fobisine akupunktur

Astımdan migrene, romatizmadan yüksek tansiyona, uykusuzluktan uçak fobisine kadar birçok rahatsızlık akupunkturla tedavi edilebiliyor.UÇAK KORKUSUNUN GİDERİLMESİ

Dr. Ziyal, akupunkturla ayrıca kronik yorgunluk, aşırı terleme, şişmanlık ve uçak fobisi gibi rahatsızlıkların da giderilebildiğini ifade ederek, şunları söyledi:
“Akupunktur, uçak korkusu gibi rahatsızlıkların giderilmesinde son derece faydalı bir tedavi yöntemidir. Bu rahatsızlığın iyileştirilmesinde vücut enerjisinin dengeye getirilmesi ile kişi korkularını yenmeyi başarabilmektedir. Günümüzde artan vücut enerjisi bilimsel olarak ölçülebilmekte ve akupunktur tedavisi ile vücut dengesi düzeltilebilmektedir.”

05 Şubat — www.ntvmsnbc.com
Dr. Nüzhet Ziyal, insan vücudunun kendi kendini onarım gücünün yüksek olduğunu ve bu gücü harekete geçiren noktalara “akupunktur noktaları” adı verildiğini belirtti. Hiçbir yan etkisi olmayan akupunkturun, eğitim almamış insanlar tarafından uygulandığı zaman bazı istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabileceğini belirten Ziyal, tedaviyi uygulayanların Sağlık Bakanlığı Akupunktur Yüksek Kurulu’ndan sertifika alması gerektiğini ifade etti.

Sağlık Bakanlığı Akupunktur Yüksek Kurulu üyesi, Akupunktur ve Aurilo Terapi Dernekleri Başkanı Dr. Nüzhet Ziyal, son yıllarda Türkiye’de de hızla yaygınlaşan akupunktur yöntemi ile astımdan migrene, romatizmadan hipertansiyon ve uçak fobisine kadar birçok rahatsızlığın tedavi edildiğini bildirdi.

AKUPUNKTUR NOKTALARI

Dr. Ziyal, “yardımcı tıp” olarak da adlandırılan akupunkturun ilk olarak 5 bin yıl önce Çin’de uygulanmaya başladığını hatırlatarak, bu yöntemin vücudun belli noktalarına iğneler batırılması esasına dayandığını söyledi. İnsan vücudunun kendi kendini onarım gücünün yüksek olduğunu ve bu gücü harekete geçiren noktalara “akupunktur noktaları” adı verildiğini anlatan Dr. Ziyal, bu noktalar uyarılarak vücuttaki enerji dolaşımının normale döndürüldüğünü ve bu sayede rahatsızlığın ortadan kaldırıldığını kaydetti. “Akupunktur tedavisinde amaç, bozulan vücut dengesinin düzeltilmesidir” diyen Dr. Ziyal, bu tedavi yönteminin 3 ana başlık altında toplandığını, bunların da çeşitli hastalıkların tedavisi, anestezi-analjezi ve alışkanlık tedavisi olduğunu belirtti.

SERTİFİKALI 150 UZMAN

Dr. Ziyal, özellikle Uzakdoğu ülkelerinde kullanılan akupunktur yönteminin son yıllarda Türkiye’de hızla yaygınlaştığını dile getirerek, şöyle konuştu:

“Hiçbir yan etkisi olmayan akupunkturda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, tedaviyi uygulayanların güvenilirliğidir. Akupunktur eğitimi almamış insanlar tarafından uygulandığı zaman bazı istenmeyen neticeler ortaya çıkabilir.” Akupunktur tedavisi yapacakların Sağlık Bakanlığı Akupunktur Yüksek Kurulu’ndan sertifika alması gerektiğini ifade eden Dr. Ziyal, İstanbul’da bu sertifikaya sahip 150 uzman bulunduğunu bildirdi. Dr. Ziyal ayrıca, 500’ün üzerinde kişinin ise sertifikasız ve yasadışı şekilde akupunktur tedavisi yaptığını vurguladı.

HANGİ HASTALIKLARDA ETKİLİ?

Akupunkturun etkili olduğu hastalıklar listesinin Dünya Sağlık Örgütü raporlarında da yayınlandığını kaydeden Dr. Nüzhet Ziyal, bunlardan bazılarını şöyle sıraladı:

Solunum yolu hastalıkları; astım, bronşit, sinüzit, larenjit, tonsilit ve soğuk algınlığı.
Sindirim sistemi hastalıkları; aft, diş ağrısı, dişeti yangısı, yemek borusu ve kardia spazmı, gastrit, ülser, kabızlık.
Cilt Hastalıkları; akne, sedef, zona, ürtiker, egzama,
Alışkanlıklar; sigara ve alkol, uyuşturucu bağımlılığı, tırnak yeme.
Psikiyatrik rahatsızlıklar; stres, depresyon, uyku bozuklukları, psikosomatik hastalıklar, kekemelik, tikler
Üro-genital sistem hastalıkları; altını ıslatma, sistit, adet düzensizliği, ağrılı adet, hormonal kısırlık. Nörolojik hastalıklar; migren, kas hastalıkları, yüz felci, meniere hastalığı.
Kalp-damar; taşikardi, ritm bozukluğu, hipertansiyon ve hipotansiyon.