TRİGEMİNUS NEVRALGİSİ

Trigeminusun innerve ettiği bölgedeki ağrılı hastalığın ismidir.
Kısaca TRİJİMO da denir.Sinirin 3 ana şubesi vardır.R.ophthalmico,maxiliaris,mandilularis,ince uçlarının dağılıdığı yerlerin tespiti en güç olan bu sinirin 1988 senesinde bile 3 yeni küçük dalı bulunmuştu.Bu sebeple arazlar çok değişik görünümler vermektedir.
Bu sinirin ağrısı genelde 2. ve 3. dalında görülür yada 3 dalı birden sarar.Çeneye kadar inen 3. dalında ağrısının iki taraflı olduğu görülür.
Bu sinirin ağrılarını oluşturan sebepler soğuk algınlıkları,bazı iltihaplar veya iltihabi ateşli hastalıklar,göz hastalıkları,kulak,burun,boğaz,ağız boşluğu ve diş hastalıkları,sinüzit ve diyabet olabilir.
Klinik araz olarak çok şiddetli ağrı vardır,bu ağrıyı migrain den ayıracak esaslı belirtileri, Migrendeki arazlarla mukayese etmelidir.
Trigimoda göz yaşartısı,kızartı olabilir.hyperestzi çok görülür.Genellikle alt dudağa el değdirilemez,yemek çiğnemek çok güçtür.
Bir hastamızın şikayete başlarken ‘bütün özlemim şiş kebabı ve leblebi yiyebilmeyi başarmaktır’demesi çok anlamlıdır
Bazen tikler vardır ve ağrılıdır,lokal saç dökülmesini biz görmedik,en sık rastladığımız şikayet görmede bulanıklık oldu,ağrı ile beraber bu şikayet artıyor,ağrı iyileşince bu şikayette geçiyordu.
Akupunktur tedavisine en güç cevap veren hastalıkların başında yer alır.Çok sıkı takip ve 1.5-2 sene tedavi ile alınan netice hastayı tatmin etmektedir.
Tedavide en önemli güçlük ağız içi akupunkturu ryodoraku metoduyla yapılabilmesidir.Bu japon usulü tedaviyi uygulayarak aldığımız netice çok daha başarılı olmuştur.Şimdi lazer tedavi ile çok daha kolay başarı sağlamak mümkündür.
Ryodorakuda kullanılacak noktalar,diş etlerindeki noktalar,yanak iç arka cukuru,üst damak noktalarıdır.
Tedavi sırasında ilk seanslardan sonraki iyiliklere güvenerek sert yiyecekler yemekten,soğuk,sarsıntılı otobus yolculukları,uzun süreli sinema tv seyretmek gibi sinir sistemini yorucu hadiselerden,diş çekiminden kaçınmak icab eder.Çok iyileştiğini gördüğümüz bir hastada yazın denizde kulağına kacan sudan sonra nevraljide yeniden şiddetlenmeler olduğunu gözlemledik.
Tedavideki en büyük zorluk alışılmış ilaçların terkedilmesi olmaktadır.Günde 7 adet tegretolu 5 seneden beri kullanan hastada ağrılar kesilse bile tegretol iptilası durumu görulmektedir .Buna karşı en iyi çare ilaç iptilası tedavisinide yaparak vücudu kurtarmaktır.Bir diğer husus alkol enjektionu ile köreltilmiş sinir uçlarının durumudur.Bunlarda ancak uzun yıllar tedavi sonucu regenerasyon elde edilebilmektedir.

Yüzdeki akupunktur noktaları ağrılıdır.Gene yüzdeki iğneler bazen iz bırakır.Bunlara dayanarak sadece lazer terapiye heves edilmemelidir.Elektro akupuntur,ryodoraku ve laserle tedavinin müşterek kullanılması hastalık için en uygun yoldur.Yani önemli noktalara gene iğne batırılıp akım verilecek ağız içi ve diş etrafında ryodoraku yapılacaktır.Bazı noktalarada laser tedavi uygulanacaktır.

Bu son noktalar iğnenin değmesi halinde çok acı verebilecek noktalar olmalıdır.Göz etrafındaki B1 gibi noktaların çok tehlikeli olabileceği unutulmamalıdır.
Ayrıca ağız içinde yanak kısmının dişler arasında sıkışarak o kısmın yaralanması ağrıların uyanabildiğini gözlemiş bulunuyoruz.
Akupunktur tedavisinin Trigeminus nevraljisindeki başarısı o korkunç ve intahara kadar götürdüğü söylenen hastalık karşısında çok pozitiftir.