RUHSAL HASTALIKLAR

Bu hastalıkların kesin  teşhisler konamadığını görüyoruz.Depresyon,agresıf hal,şizofren ve panikler gibi isimlerin birbirine girdiğinide raporlardan okuyoruz.
Akupunkturu uygulayan hekim hastalarını tedaviye almadan önce,nörolog ve psikolog yardımı
Ve onların teşhis ve kararlarını almalıdır.İlaçlar kesilmemeli,ve akupunktur klasik kitaplardaki programlara göre çok sık uygulanmalıdır.En az haftada 3 kez akupunktur yapılmalıdır.Bu hastaların aynı hassasiyet ve duygusallığı göz önüne alınarak igne istemiyorsa lazerden yararlanmalıdır.Tedavi sistemi çok uzun olmalı bazen yıllarca sürmelidir.
Gerekirse beyin tetkikleri yapılmalı ve bozuk olan dalgalar görülmeli ona göre HEAD akupunkturu eklenmeli ve aile ile temasa geçen hekim çevreyide bilinçlendirmelidir.
Bu hastalarda özellikle tedaviye karşı ruhsal dirence rastlamaktayız.Tedaviyi redettigi gibi kendisini kapayıp tedavide ulaşamadığımız vakalar da çoktur.
Akupunkturda hastanın tedaviyi istemesi,inanması ve güvenmesi çok önemlidir.Eğer bu yoksa  bütün uğraşımız boşuna olmaktadır.Eğer tüm şartlar yerindeyse o zaman yararı görülmektedir.