Kulak Fazla Delinmeye Gelmez

kulak03

Akupunktur Derneği Başkanı Dr. Nüzhet Ziyal Gençleri Uyarıyor.

Akupunkturda kulağın önemi nedir?

N.Z – Kulak uzvumuz, insanın yapısında, bedenimizin hemen her uzvuyla ilgili bir nokta taşıyor; mesela insanın bağırsağı kulağında var, kalbi kulağında var, ciğeri kulağında var, karaciğeri, onun dışındaki bütün hormon merkezleri kulakta var; hipofiz, over (yumurtalık), adrenalin hormonu gibi… Böbrek, genital organlar yine kulakta var. Onun için biz akupunktur tedavisinde vücutla beraber veya tek başına kulaktaki noktaları kullanıyoruz.

Astımlı bir hastayı tedavi ederken hem kalp hem akciğer için, bedenimizdeki akciğer ve kalp noktalarının yanında bir de kulaktaki noktaları kullanıyoruz. Kulağın önemini beş bin yıllık Çin tıbbından beri biliyoruz. Fransız Norgillet’in araştırmalarıyla kulak noktaları daha da belirli hale geldi.

Akupunkturda kulağı anne karnındaki bebeğe benzetiyorlar. Bu doğru mu?

N.Z – evet, bebeğin anne karnında duruşunda olduğu gibi kafası aşağıdadır. Kulakta bilinen 60 nokta var ve birbirlerine çok yakın bu noktalar. Mesela cinsel hormonların olduğu noktanın 1 cm. sahasında 6 nokta daha var. Bu noktaları ayırıp en iyi şekilde akupunkturu uygulamak lazım.

Siz kulaklarına birden çok küpe takanların, farkında olmadan bazı noktaları uyardığını ve kendilerine zarar vereceklerini söylüyorsunuz. Bunu biraz açar mısınız?

N.Z – Bir şey biliyoruz o da Çingenelerin kulaklarına çok ağır küpeler taktığı. Çingeneler genelde iyi görür, hemen hiçbirinin gözlüğe ihtiyacı yoktur.( Kulak haritasında klasik küpe noktasının üzerinde göz resmi var) Hakikaten Türkiye’de bilinçli olan kulak deliciler bu göz noktasını bilirler. Bu yüzden bizde kadınların görme oranı daha yüksektir.

Bu bildiğimiz klasik nokta yani.

N.Z – Evet, klasik noktadır bu. Tarihten beri bilinip nedense oraya takılmış. Nitekim Japonlar küpe kullanmazlar. Genetik olarak da mutasyona sebep olmadığından sol gözlerinde ufak bir bozukluk vardır. Yüzlerce sene sonra Japonlar küpe takınca gözleri düzelecek mi bilemem. Genetikçilerin cevap vereceği bir soru bu. Bildiğim, şu anda küpe takılan yerler son derece olumlu. Bunun dışında bir agresyon noktamız var; yani agresyondaki bir insana o noktaya uyarı verdiğimizde – iğne taktığımızda, lazer kullandığımızda veya elimizle masaj yaptığımızda – daha sakin, daha rahat olur o insan. Veya depresif noktamız var; orayı uyardığımızda da depresyonu geçer. Düşünün, normal bir insanın depresyon noktasına iğne batırırsanız onda agresyon yaparsınız. Küpe takanlara şu mesajı vermek istiyorum: bilinçli küpe takın! Sere serpe delikli küpe takmak fevkalade zararlı olabilir, nitekim genç bir hastamız “ on gündür boynum tutuldu, hareket edemiyorum, sıkıntım var” diye geldi. Bir baktım, kulağında iki küpe var, ikinciyi on gün önce takmış. Hep beraber küpeyi çıkarttık, oraya masaj yaptık, manyetik alan tedavisine tabii tuttuk. Ve 10 dakika sonra ağrısı geçti.

İkinci küpelerin başka hangi noktalara gelme olasılığı var?

N.Z – Mesela bazen alerji noktalarına iğne batıranlar var. Kişi alerjik değilse bu sefer vücutta adrenalin ifrazatı noksanlaşacak, o insan biraz daha hımbıl, yorgun hale gelecek. Kulakta iştah açan, iştah kesen noktamız var. Sigara bıraktıran noktalarımız var. Beyindeki linfik sistemle düşünce mekanizması noktalarına iğne batırarak sigarayı bırakan insanda devamlı sigara arzusunu yok ediyoruz. Şimdi bu çok iyi; oraya bir hafta iğneyi bırakıyoruz, linbik sistemdeki merkez normale dönüyor; bağımlılık gidiyor. Normal bir insanın o noktasına iğne batırırsak ne olur? Sigara da içmediği için yemeye ve diğer zevklere karşı azalma olur. İyi bir şey değil. Kulağa da küpe takarken ikinci noktayı kesinlikle kaldırmak lazım. Bu işte deneyim kazanmış bazı hanımlar, diş hekimleri var. Çok iyi yerinden, tam istediğimiz noktadan deliyorlar. Denge noktasına denk gelme olasılığı var. Dengeyi düzeltmek için kullandığımız bu noktada bir küpe tam tersi etki yapabilir; bunu anlamak da zordur.

kulak01_resize kulak02_resize kulak03_resize

Resimlerin büyük hali için lütfen üstlerine tıklayın.