KADINLARDA HORMON BOZUKLUKLARI

Bu başlık çok geniş bir konuyu kapsamaktadır, genelde ilk anlaşılan cinsel hormonlardır, bunlar çok sayıda hormon olduğu için tedavidede niteliğine veya fazlalığına yönelik akupunktur uygulamaları olacaktır.
13 ekim 2007 tarihli gazetelerde hormon tedavisinin çok acı yan etkileri olduğu yazıyordu.
Bu sebebple akupunktur,yan etkisi olmayan,ve çok kısa sürede sonuç veren bir yöntem olarak
Elimizde bir koz olmuştur.
Kadınlarda östrojen,progesteron,testesteron gibi bir çok hormonun yanında bunlara etkisi oldugu bilinen tyroid,hipofiz ve böbrek hormonlarınında dengelenmesi gerekir.
Akupunktur genel YİNG/YANG dengesini düzelten bir tedavi yöntemi olduğu için vücutta bozuk olan her horman için kullanılabiliyor.
Bir çok akupunktur kitabında olduğu gibi özellikle Dr.FUYE nin kitabındada hormonların tedevisi anlatılmaktadır
Akupunkturun gerek vücut noktaları gerekse kulak noktaları kullanabilir,vucut noktalarının kuallanımında ülkemizde az da olsa güçlüklerle karşılaşıyoruz,SP.11 noktası,13 noktası,LR 12 ve 14 noktaları,B48 ve 50 noktalarına uygulama yaptırmayan hanım hastalar olabiliyor.
Tyroid dengesin de ve hipofiz dengesinde kulak ve vücuttaki uygulamalar memnuniyet verici
Sonuçlar göstermektedir.
Bu iyi sonuçlar için aylarca hatta yıllarca uğraşı gerektirebilir.Özellikle her adet döneminden önce 3 seans tedaviyi 5 ay sürdürmek gerekmektedir.jimnastik ve rejimide doktor önermelidir.
Bazı yardımcı tedavilerin yan etkileri göz önüne alınarak akupunktur ve elektro akupunktur tek başına yapılmalıdır. Başlangıçta 3 hafta ve haftada en az 3 defa uygulanan tedavi daha sonraları haftada 2 ve 1 e düşmektedir.