profil

Dr.Nüzhet ZİYAL Ph.D

Göğüs-İç Hastalıkları Uzmanı
Akupunktur Derneği Başkanı
Sağlık Bakanlığı Akupunktur Bilimi Kurul Üyesi
Yeditepe Üniversitesi Akupunktur Kurs öğretim Üyesi
Dünya Akupunktur Birliği (WAFS) Komite Üyesi
Japonya – İngiltere – Fransa – Almanya Dernekleri Üyesi

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Türkiye’de Göğüs ve İç Hastalıkları uzmanlığı ihtisasını ilk yapan kişi olarak 1952’de uzman olmuş ve Süreyyapaşa Sanatoryumu’nun ilk astım kliniği şefidir.

Bilimsel anlamda Akupunkturu ülkemize ilk getiren doktordur. Akupunktur öğrenimine Japonya ve Çin’de başlamış, defalarca bu ülkelerde eğitim için bulunmuş, ardından Almanya akupunktur derneği üyeliğine kabul edilmiştir. Yazıları Alman dergilerinde yayınlanmış, Dr. Kampik ve Dr. Richter ile çalışmıştır. Duesseldorf Kongresinde bildiri sunmuş ve Stockholm Dünya kongresinde Ph. D ve şeref madalyası almıştır.

İngiltere Derneği ve Japonya Ryodoraku Derneği üyesidir ve derneğin düzenli yayınlanan dergisinde yazıları bulunmaktadır. Prof. Dr. Nakatani’den öğrenim görmüştür. Akupunkturu ilerletmek için dünyanın her yerindeki kongrelere gitmiş ve bildiriler sunmuştur.
Stockholm, Duesseldorf, İspanya, Malaga, Roma, Sofya, New York, Pekin, Seul, Avustralya, Brezilya kongrelerine aktif olarak katılmıştır. Banghok, Hindistan, Moskova’da akupunktur eğitimleri almıştır. Polonya’da Başka Zbigniev Garnuzevski ile çalışmıştır. Danimarka’da Flayborg öğrenimi görmüştür.

38 yıldır Türkiye’de bu çalışmalarını sürdürmüş ve akupunkturu bilimsel bir şekilde yaymak için kitaplar yazmış, Akupunktur derneğini kurmuş, doktorlara kurslar düzenlemiş ve ilk defa uluslar arası akupunktur kongresi düzenlemeyi Sayın Demirel’in yardımı ile başarmıştır. Diğer derneklerle beraber uluslar arası kongre ve seminerler gerçekleştirmiştir.

İlk defa Edirne Üniversitesi’nin daveti ile kurs düzenlemiş ve doktorlara öğretimler başlatmıştır. Ankara Gazi Üniversitesi tıp fakültesi ve Cerrahpaşa tıp fakültesindeki kurslarda eğitimler vermiştir. Yeditepe Üniversite’sinde kurs açılmasına öncü olmuş ve kurslarda öğretim görevi üstlenmiştir. 2009 yılında 5. Kurs tamamlanmıştır.

Bilimsel Akupunktur ve Akupunktur Sevdalısı kitaplarının yanı sıra dernek bünyesinde Akupunktur dergisini yayınlamıştır.

Özel kliniğinde 38 yıldır hasta tedavisinde başarılı çalışmalarını sürdürmektedir. Özel olarak bebek hastalıklarında ve hamilelerde yan etkisiz tedaviler ile hastalarına yardımcı olmaya devam etmektedir. Kilo ve sigara alışkanlıklarında özel çalışmalar ve yöntemler ile başarı oranlarını arttırmıştır.

Basında çok sayıda dergi ve gazetede yayınlanan yazılar yazmış, televizyon ve radyolarda çok sayıda program yapmış ve konferanslar vermiştir.