Çocuk Hastalıklarında Akupunktur Tedavisi

cocuk_hastaliklari_1

Çocukların hastalıkları erkenden düzeltilirse sağlıklı bir nesil yetişecektir. Uzun seneler tedavi olamayan hastalıklar örneğin astım kısa sürede bitecek ve ömür boyu ilaç almaktan kurtulacaktır.

Migrenli, sırt ağrılı, ,agresif, kiloya meyilli çocuklar akupunkturla bu dertlerden kolayca kurtulacaktır.

Akupunktur belirli bir hastalığın tedavisi değildir. Vücutta bozulmuş dengelerin düzeltilmesidir. Bu nedenle de 200 kadar hastalıkta faydalıdır. Sosyal ve kültürel açıdan olduğu kadar ekonomik açıdan da tercih edilecek bir yöntemdir.

Çocuklarda akupunkturun faydalı olduğu hastalıklar için şunları sayabiliriz:

 • Alerjik astım
 • Alerjik bronşit
 • Bronşit
 • Nezle
 • Araba tutmaları
 • Kusma-bulantı
 • Kilo alamama-verememe
 • Korkular
 • Hiperaktif, dikkat eksikliği olan çocuklar
 • El terlemeleri
 • İshaller
 • Epilepsi (Sar’a)
 • Uyku problemleri
 • Altını ıslatan çocuklar


Çocuklarda alerjik astım hastalığı doğumdan 40 gün sonra bile başlayabilir. Önce aksırık ve nezle hali sonra nefes vermede güçlük gibi belirtiler verir. Bebeklere akupunktur iğne ile olamayacağı için Laser ışığı ile ağrısız ve korkusuz uygulama yapılır ve ömür boyu kurtuluş yolu açılmış olur.

Alerjik bronşit genelde ailedeki alerji astımlı anne babadan kaynaklanabildiği gibi, anne sütü veya diğer gıda alerjileri ve genelde de soğuk algınlığı ile başlamaktadır. En yaygın sebeplerden birisi de pnömokokların veya diğer bakterilerin yaptığı kalıcı enfeksiyonlardır. Tüm bunlarda Laser akupunkturu ve özel oksijen tedavileri iyi neticeler vermektedir.

Altını ıslatan çocuklar yani gece işemeleri, yattıktan hemen sonra olabildiği gibi gece daha geç saatlerde de olabilmektedir. Bazen gecede 2, 3 defa bile olabilmektedir. Askerlik yaşına, gelinlik çağa gelmişlerde dahi görülebilmektedir ve akupunkturdan başka bir tedavisi bilinmeyen çok üzücü bir durumdur. Bazen idrar yolları bozuklukları veya bel kemiğinde bozukluklar (spina bifida) ile beraber görülebilir. İdrar tahlili ve bel kemiği filmi ile muayene tamamlanmalı ve akupunktur tedavisi uygulanmalıdır.

Epilepsi (Sar’a) hastalığı bebeklikte bile görülebilen bu hastalığın teşhisi EEG ile yapılmakta ve kan muayeneleri ile karar verilmektedir. Bazen West Sendromu gibi hastalıkların belirtilerinden biri de olabilir. Akupunktur tedavisinden yararlanan bu hastalarda şifa ömür boyu devam eder. (Oğlumu 25 sene evvel tedavi ettiniz bir daha kriz gelmedi diyen baba çok mutlu idi).

Hiperaktif, dikkat eksikliği olan çocuklar ailenin bütün uğraşısına ve hocaların sabrına, arkadaşlarının hoşgörüsüne rağmen sınıfa, ortama rahat, huzur vermeyen bu çocuklarda eğer tedaviye yeterli süre devam etme olasılığı varsa bu çocuklardaki gelişim çok sevindirici olmakta, öğretmenleri bile teşekküre gelmektedirler. Tedavi aralıksız ve uzun süreli olmalıdır. İğneli veya laserli akupunktur yanında manyetik tedavi yöntemlerinin beraber kullanılması söz konusudur.

El terlemeleri
“Yazılı sınava giremiyorum çünkü imtihanda önümdeki kâğıt sırıl sıklam oluyor” diye gelen kızımız 3 ay sonra Amerika sınavlarını kazanmış olarak herkesi sevindirdi. El terlemesi tedavisi oldukça zordur, devamlılık ve iyi bir beslenme programı gerektirir. Akupunkturun başarısı 50% üzerinde olmaktadır.

Uyku apneleri ve uyku bozuklukları. Genelde solunum ve dolaşım sistemi ile ilgili, bazen alerji ile beraber, burun boğaz hastalıkları ile tetiklenen çok karışık bir hastalık halidir.
Burada akupunktur çalışmaları, genel yin ve yang dengesinin düzenlenmesi yoluyla olmaktadır.12 seans sonunda sabit hale gelebilmektedir. Bu arada hastanın genel yaşam şartlarına da çok dikkat etmesi gerekmektedir. Akupunkturun uyku apnesindeki başarısı hem hastayı, hem aileyi çok sevindirmektedir. Uyku bozuklukları ise ayrı bir konudur. Kronik uykusuzluklar olduğu gibi saat 24 ten sonra yatmama alışkanlıkları en büyük engellerden biridir.24 ten sonra uyumayan insan ve hayvanlardaki hümoral faktörler toksik hale geçmekte ve vücut buna reaksiyon göstermektedir.
Gece bekçileri için yapılan bir araştırmada 5 gün uyutulmadan yaşayan köpeklerin alınan kanları normal yaşayan köpeklere enjekte edildiğinde, bu köpeklerin agresiv haller gösterdikleri ve hastalandıkları görülmüştür. Bunun sonucunda gece bekçilerinin bu işi uzun süre yapmalarının zararlı olduğu kararı verilmiştir. Bu sebeplerle uyku bozukluğunun sebeplerini iyi araştırmak ve bulunan sebebe göre akupunktur programını yapmak gerekmektedir.
Kronik uykusuzlukta bazen tek bir özel noktanın uyarılması bile 7 seans sonra normal uyku düzenini temin edebilmektedir.

Kabızlık ve ishal hastalıklarında akupunkturun başarısını iyi olarak değerlendirebiliriz. Ancak kabızlığın sebepleri araştırılmalı ve ona göre çalışılmalıdır. Sebep iyi bilinemiyorsa o zaman klasik akupunktur kitaplarındaki noktalar kullanılarak ve hastanın alışkanlıkları ayarlanarak defekasyon regülasyonu temin edilebilir.